Как е участвал Крушата в църковния разкол?

На­ши­ят чи­та­тел Илия Узу­нов, дъл­го­го­ди­шен пред­с­та­ви­тел на цър­ков­на фон­да­ция, пре­дос­та­ви ста­но­ви­ще по пов­диг­на­ти в ло­веш­ка­та пре­са проб­ле­ми за цър­ков­ния раз­кол. Тъй ка­то НГ ня­ма прак­ти­ка­та да от­го­ва­ря на въп­ро­си, пов­диг­на­ти от дру­ги из­да­ния, ние пуб­ли­ку­ва­ме ма­те­ри­а­ла със сък­ра­ще­ния. Из­вън кон­к­рет­на­та по­ле­ми­ка спо­ме­нът съ­дър­жа важ­ни фак­ти за съ­би­тия през 90-те го­ди­ни на ми­на­лия век. Прочетете още „Как е участвал Крушата в църковния разкол?“

В Пресяка асфалтират сами

Пишат на НГ:

То­ва е ед­на мал­ка улич­ка в Пре­сяка, но тол­ко­ва раз­би­та, че труд­но ми­на­ва­ме по нея и пе­ша. Тя но­си име­то на го­ле­мия бъл­гар­ски ге­рой Сте­фан Ка­рад­жа. На нея жи­ве­ят два­ма­та бра­тя Алек­сан­дър и Ми­лен Сте­фа­но­ви. Те пред­ло­жи­ха на кмет­ския на­мес­тник да я бе­то­ни­рат, ка­то  той им оси­гу­ри са­мо ци­мент. Прочетете още „В Пресяка асфалтират сами“

Защо централната спирка мирише на тоалетна?

avto1.jpg

То­зи раз­бит па­вильон се на­ми­ра на цен­трал­на­та ав­то­бус­на спир­ка в Ло­веч зад ОББ. Кло­ша­ри­те са си свър­ши­ли ра­бо­та­та и от не­го по­ве­че ня­ма как­во да се за­диг­не. Око­ло не­го се но­си са­мо ми­риз­ма на то­а­лет­на.

Иде ли зърнена криза?

За пър­ви път про­из­во­ди­те­ли­те на фу­ра­жи из­ка­за­ха по­зи­ци­я­та си по по­вод зър­не­ни­те де­фи­ци­ти и пос­къп­ва­не­то на ос­нов­ни­те хра­ни. В чет­вър­тък те об­ви­ни­ха дър­жа­ва­та в не­е­фи­кас­на ре­ак­ция на зър­не­на­та кри­за. Не­а­дек­ват­но е спе­ку­ла­та  да се бо­ри с пра­ви­телстве­ни ко­ми­сии или обе­ща­ния за ев­тин внос на зър­но, твър­дят те. Ос­нов­ни­ят ре­гу­ла­тор на це­ни­те във вся­ка ико­но­ми­ка е дър­жав­ни­ят ре­зерв. Там оба­че тра­ди­ци­он­но си зат­ва­рят очи­те за лип­си­те от зър­не­ни за­па­си. Прочетете още „Иде ли зърнена криза?“

15 септември пред провал

ssa51444.jpgПърволаците ще плачат един ден, но учителите им плачат всеки ден.

Пър­ви­ят уче­бен ден е пред про­вал, ста­на яс­но от сре­ща на три­те учи­тел­ски син­ди­ка­та с прос­вет­ния ми­нис­тър Да­ни­ел Въл­чев във втор­ник. Син­ди­ка­ти­те ис­кат 100 % уве­ли­че­ние на зап­ла­ти­те от 1 ок­том­ври и от 1 яну­а­ри. Прочетете още „15 септември пред провал“

Радио „Лиани“ заглъхва, 6 нови радиа идват

 

 

 

Нов терен за Лиани в центъра на Ловеч

Миналата седмица бе разчистен новопридобитият терен на „Лиани“ в центъра на Ловеч, точно срещу „Моста за никъде“. Но там вероятно ще се строи хотел, а не радиокомплекс, както бе обещано пред Общинския съвет.

 

Най-ра­но в на­ча­ло­то на след­ва­ща­та 2008-а го­ди­на ло­веш­ки­ят час­тен ра­ди­о­ефир ще бъ­де про­ме­нен с шест но­ви ра­диа, на­у­чи НГ. На 14 юни т. г. съ­об­щих­ме, че СЕМ раз­да­де шест но­ви ли­цен­за. Те са за “Ра­дио Си­ти”, “Ал­фа ра­дио”, “Мет­ро­ра­дио”, “Ра­дио Но­ва Ев­ро­па”, “Си.Джей” и “Зет­ра-Пет­ко Чер­нев”. Прочетете още „Радио „Лиани“ заглъхва, 6 нови радиа идват“

Фонд “Земеделие” обявява Мицов за длъжник

 

 

 

Хората от село Прелом трябва да търсят правата си в съда

 

Арендаторът от село Прелом, община Ловеч, Добромир Мицов е обявен за длъжник от ДФ “Земеделие”, показа разследване на НГ. По финансовата линия, субсидия за пустеещи земи – реколта 2003 г., на Мицов са отпуснати 4580 лв. Средствата са изискуеми поради нецелевото им изразходване. Парите са били предназначени за обработка и засяване с пшеница на 458 дка пустеещи земи. Според договора, Мицов е трябвало да засее до края на 2003 година. Държавен фонд “Земеделие” беше любезен да отговори в законен срок на заявление на НГ по Закона за достъп до обществена информация. Прочетете още „Фонд “Земеделие” обявява Мицов за длъжник“

Повече приходи в хазната

При­хо­ди­те за пе­ри­о­да об­що са 40 525 624 лв. от да­нъч­ни и оси­гу­ри­тел­ни внос­ки, съ­об­щи­ха от НАП в Ловеч. Из­пъл­не­ни­е­то спря­мо пла­ни­ра­ни­те раз­че­ти е 59,27 на сто. В цен­трал­ния бюд­жет са пос­тъ­пи­ли 11 300 060 лв., ко­е­то е 56,34 на сто от пла­на. Прочетете още „Повече приходи в хазната“

Ще наказват общини за сайтове без английски

Ще на­каз­ват об­щи­ни, ко­и­то ня­мат на сай­та си ан­глийски ва­ри­ант, обя­ви в пе­тък в Мон­та­на ми­нис­тъ­рът на ад­ми­нис­тра­ци­я­та Ни­ко­лай Ва­си­лев.  Сред на­ро­че­ни­те по­па­дат и об­щи­ни­ от Ло­веш­ка об­ласт. Тро­ян­ска­та ня­ма ан­глийска вер­сия, а Ап­рил­ци ня­мат сайт. Въп­ре­ки че се во­дят за ту­рис­ти­чес­ки дес­ти­на­ции, ин­тер­нет ин­фор­ма­ци­я­та е  не­дос­тъп­на за чуж­ден­ци. Ад­ми­нис­тра­ци­и­те ве­че са снаб­де­ни с елек­тро­нен под­пис, пред­стои въ­веж­да­не­то и на нов со­фу­ер за уп­рав­ле­ние на чо­веш­ки­те ре­сур­си.

Гражданската енергия е в упадък. Среща на БМК в Банско

Граж­дан­с­ка­та енер­гия е в упа­дък, въз­раж­да се сво­е­об­ра­зен не­о­кон­сер­ва­ти­зъм в ме­ди­и­те, а те в Бъл­га­рия ня­мат ка­па­ци­тет за соб­с­т­ве­на ана­ли­тич­на жур­на­лис­ти­ка и ба­зи­рат то­ва, ко­е­то пи­шат, из­к­лю­чи­тел­но на ка­за­но­то от по­ли­ти­ци­те.

То­ва са част от из­ка­за­ни­те мне­ния по вре­ме на Ос­ма­та го­диш­на сре­ща на Бъл­гар­с­ка­та ме­дий­на ко­а­ли­ция в Бан­с­ко (27-29 юли). Не лип­с­ва­ха и по-оп­ти­мис­тич­ни въз­г­ле­ди, олицетворени и от но­ви­я но­си­тел на наг­ра­да­та Бой­ко Ва­си­лев (БНТ). Щом мо­жем да спо­рим вър­ху аб­с­т­рак­т­ни те­ми, ни­що не е за­гу­бе­но, из­тък­на той. Прочетете още „Гражданската енергия е в упадък. Среща на БМК в Банско“