„Литекс” vs. „Бистришките тигри” и „Етър”

Представителният отбор на ФК „Литекс” (Ловеч) ще започне подготовката си за новия сезон на 18 юни, съобщиха от клуба. Тя ще премине изцяло при домашни условия, а „оранжевите” ще изиграят 6-7 контролни срещи. Повечето от тях вече са договорени и в следващите дни съперниците и датите ще бъдат обявени. Отсега е сигурно обаче, че ловчалии ще се изправят срещу първодивизионните „Етър” (ВТ) и „Витоша” (Бистрица). Иначе първенството на Втора професионална лига ще започне на 28 юли.

В лагера на „Литекс” вече работят и по селекцията. Планира се да бъдат привлечени няколко качествени нови попълнения, като приоритет ще бъде усилването на атакуващата мощ на отбора. Както е известно, през изминалия сезон тимът има третата най-добра защита в групата, но за сметка на това резултатността далеч не бе от най-високите. Именно реализирането на създаваните положения и липсата на изявен голмайстор бяха основният проблем, който лиши „оранжевите” от доста точки в мачове, в които играха добре.

Все още няма окончателна яснота кои от футболистите с изтичащи договори ще останат. Със сигурност напуска централният нападател Методи Костов. След година и половина в Ловеч той се раздели с клуба по взаимно съгласие и ще търси късмета си другаде.
Междувременно НГ научи, че новакът в Първа лига „Ботев” (Вр) вероятно ще играе домакинските си срещи на градския стадион в Ловеч. Причината е, че стадион „Христо Ботев” във Враца не разполага на този етап с електрическо осветление. Новият сезон в Първа професионална лига ще започне на 20 юли. Жребият за новото първенство ще бъде изтеглен в петък (8 юни), а ден по-рано ще се проведе заседание на Изпълкома на БФС. На него трябва да бъде утвърден формата на първенството за следващия сезон.
А на вратата чука и световното първенство в Русия. В тази връзка е и новината, че бившият нападател на „Литекс” Бьорн Йонсен блесна в приятелски мач през уикенда. Финалистът на предстоящия „Мондиал” Исландия отстъпи пред Норвегия с 2:3 в една от последните си контроли. Именно Йонсен откри резултата в 15-ата минута и затвърди отличната си форма, след като през сезона вкара 19 попадения за „Ден Хааг” в холандската Ередивизие. Роденият в Ню Йорк голаджия избра през миналата година да играе за Норвегия, въпреки че има двойно гражданство и можеше да представя САЩ. Той се разписа след четвърт час игра с мощен удар от границата на наказателното поле, оказал се неспасяем за вратаря на домакините Фредерик Шрам. През второто полувреме Йонсен удари и греда след удар с глава. /НГ/