„Усмивки от старите снимки“ се нарича новата композиция на ОФА – Ловеч.
Близо 70 танцьори (от 16 до 35 години), четири певици, три оркестъра и осем танца владяха снощи публиката в театъра в Ловеч по време на Великденския концерт. Защото на сцената бе Общинският фолклорен ансамбъл – Ловеч, с художествен ръководител Валентин Барашки и хореографи Васил Гърмолов и Маргарита Атанасова. Публиката избухна в ръкопляскания на финалната изява – оригинална хореографска творба, наречена „Усмивки от старите снимки“.
Композицията се представя за първи път пред ловешката публика. Преди това още седем фолклорни танци вдигнаха на крака зрителите. Искахме да покажем танцовия фолклор от 20-те години на миналия век, как навлизат европейските нрави у нас, каза преди концерта Маргарита Атанасова.
Авторите са използвали автентични костюми, реставрирани с много усет от Петя Хасъмска. Музиката, макар и обработена от съвременни автори, носи духът на отминалите епохи. Народни носии, фракове, градски рокли и ретро-жестове изпълват сцената. За идеите си хореографите са се допитали до Етнографския музей в Ловеч. И всичко това е „претопено“ във вихрени танци.
Мислехме спектакъла в няколко плана, ако гледате от балкона, ще видите цялото богатство на танците и мизансцена, обяснява Васил Гърмолов.
На нашите танцьори се наложи да бъдат и артисти, защото бяха им дадени роли на представители от различни прослойки, изтъква Васил Барашки, човекът, който от десетилетия работи за развитието на танцовото изкуство в Ловеч.
В спектакъла участват и деца от ОДК, които са естественото попълнение сред танцьорите.
Общинският фолклорен ансамбъл е единственият в общината, чиито членове не плащат такси за участие. Те са редовни участници и в множеството прояви из околните общини. На 6 май трупата на Барашки тръгва на турне за Франция, където в Деня на Европа (9 май) ще представи своите „Усмивки“.
