



В Ловеч бе отдадена почит на актьора Йордан Петков – Дуньо (71 г.) с панихида, отслужена от отец Казашки днес в
Катедралния храм „Св.св. Кирил и Методий „.
Негови колеги и приятели поднесена цветя, сред тях бе и Корнелия Маринова, кмет на Ловеч 2015 – 2023 г. Прочетен бе съболезнователен адрес от кмета Страцимир Петков.
Светла да е паметта Дуньо!





Ловешкият театър съобщи, че днес в София е починал актьорът Йордан Петков – Дуньо (71 г.) Той се пресели на небесната сцена след кратко боледуване.
Животът без Дуньо ще е скучен. Много скучен..
С него животът беше такъв екшън, че сега ще си отдъхна. Животът му бе по-интересен от всеки спектакъл. Някой ден ще разкажа. Защото аз го доведох в Ловеч за концерта на Юрая Хийп през м. май 2006 г. и той остана в културния живот на Ловеч. Но…

Почина историкът Младен Стоянов (73г.) . Последните години той живееше в с. Дерманци.
За 70-годишнината бе награден от Община Ловеч (на снимката). През 90-години беше журналист в демократичната преса.
Той е познавач на делото на Левски и автор на 4 книги за него. Има и книга за виното.
Младен Стоянов е роден в Умаревци. Автор е на над 200 статии в областта на историята, археологията, литературата, образованието и политиката. Работи години наред като археолог в местния Исторически музей. Бил е и уредник в музея Къкринско ханче. Голяма част от книгите му са представяни в Клуба на дейците на културата, където Младен Стоянов със страст защитава своите позиции и изобличава исторически манипулации. Автор е на книгите „Христо Иванов – Големия. Личност и дело“, „История с аромат на вино“, „Масонството, Българската революция и Левски“, „Левски – история и манипулации“, „Левски – събития и личности“.
Носител е носител на почетната значка на община Ловеч за принос в проучването и популяризирането на живота и делото на Апостола на българската свобода Васил Левски. Носител е на наградата „Ловешки меч 2018 г.“
Поклон пред паметта му!

В навечерието на големия Богородичен празник Благовещение, Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил извърши чина на обновление на храм „Успение Богородично“ в ловешкия старинен квартал Вароша. Там 40 години наред служеше отец Иван ( Ищван Наги, починал през септември 2025 ) Красивият и древен храм е обновен и ремонтиран със средства, отпуснати от държавата. На владиката съслужиха ст.ик. Вениамин Павлов, предстоятелят на църковното настоятелство прот. Мартин Йотов и дякон Андроник Попов.
В словото си митрополит Гавриил изтъкна, че това е исторически момент за този храм и гр. Ловеч. Храмът е осветен през 1784 г., но има сведения, че и преди това е имало църква на това място. Храм „Успение Богородично“ е свързан с духовния и историческия живот на населението на град Ловеч. църквата е тясно свързана с национално-освободителното движение на българите, тук е служил йеродякон Игнатий – Васил Левски. Владиката поздрави о. Мартин, който много се постара за възстановяването на храма.
Трябва да влезете, за да коментирате.