Зеуаем фесеу Феликдем! от Ахим Пурвин (Achim Purwin)

 

Ето така звучи поздравът „Желаем весел Великден“ в условията на карантина (маски, социална дистанция и прочие). Това ни показва карикатурата на Ахим Пурвин (Achim Purwin), изпратена ни от Берлин. Той и съпругата му Радка са чести гости на Ловеч, но сега в условията на пандемията само интернет ни свързва.

Прочетете още „Зеуаем фесеу Феликдем! от Ахим Пурвин (Achim Purwin)“

Виж неподозираните богатства на музея на минералите в Ловеч

 

Новото видео на Община Ловеч по проекта за културните ценности на града чрез стрийминг във Фейсбук ще бъде излъчено на 21 април, вторник, след 10.00 часа. Включваме се от музейната сбирка „Атанас и Васил Атанасови” в Ловеч.
Екскурзоводът Светла Божинова ще ни разкаже за събраните тук минерали и минерални суровини. Тук има отдели и за Деветашката пещера и за историята на радиоапаратите.
След включването на живо записите могат да се гледат по всяко време във фейсбук.

Две грешки след катастрофата погубиха Милен Цветков

„Въздушните възглавници бяха отворени на двете коли и реших, че няма жертви. Видях човек, седнал на тротоара – беше Милен Цветков, сам е слязъл от колата и е изминал 20 метра. Около 4-5 души бяха около него – охранители от мола. Грешките бяха две – дадоха му вода, а другата е, че той се беше преместил. При травми не се правят и двете. Той беше в съзнание. Охранителите започнаха да се борят, оказа се че си е глътнал езика. Това променя нещата за това дали Цветков е починал от вътрешни увреждания, ненавременна помощ или от задушаване“, разказа Тодор Петров, свидетел на инцидента, при който в неделя, на Великден, 12 април 2020 г., почина известният журналист Милен Цветков.

Естествено, основната причина си остава водачът-наркоман, който блъсна колата на журналиста, спряла на червен светофар.

Прочетете още „Две грешки след катастрофата погубиха Милен Цветков“

Новото видео на Община Ловеч във ФБ на 16 април, Велики четвъртък, от Покрития мост

Очаквайте видео на Община Ловеч на 16 април, Велики четвъртък, след 10.00 часа, от Покрития мост. То е по проекта за културните ценности на града и се осъществява чрез стрийминг във фейсбук .
Виж тук
https://www.facebook.com/lovech.municipality
или тук
https://www.facebook.com/Kornelia.Marinova.Official/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARC6qvam17ZELIXbhxJ7lR6Ibz_gUIW-VfQAsG6EQlPBEOGmzXCQG6Ap3OF6JsoZom2paNEjQqmENAe5

Прочетете още „Новото видео на Община Ловеч във ФБ на 16 април, Велики четвъртък, от Покрития мост“

Изобретателят Виктор Стоянов: Искам технологията да остане в България

Българин е част от екип, разработил филтърна система с флуидни циклони, която пречиства въздуха от бактерии r вируси, включително COVID-19. Това е Виктор Стоянов, роден в Ловеч, завършил изобразително изкуство в Средното училище „Тодор Кирков“ през 1996 г., а в момента в Щутгарт – Германия. Интересното откритие, което нашумя в обстановката на борба с коронавируса, накара кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова да проведе обстоен разговор с изобретателя, който ви предлагаме.

Прочетете още „Изобретателят Виктор Стоянов: Искам технологията да остане в България“

Ловчанският митрополит Гавриил с нестандартен ход срещу коронавируса

Ловчанският митрополит Гавриил предприе нестандартен ход в борбата с коронавируса. Сайтът Предание бг съобщава, че на 27 март, на Четвъртата седмица на Великия пост, е имало молебен на скалите над Ловеч.

Митрополит Гавриил е изкачил високите скали на хълма „Стратеш“ и заедно със ставр. свещ. ик. Любомир Казашки и прот. Михаил Ковачев са отслужили молебен за здраве и благополучие, както и за избавление от епидемията от коронавирус за гражданите и гостите на престолния град на Епархията – Ловеч.
Съобщава се още:

Прочетете още „Ловчанският митрополит Гавриил с нестандартен ход срещу коронавируса“

Вицове за COVID-19

 

 

 

 

 

COVID-19 е заразен, но хуморът е още по-заразен. Ето някои от най-забавните вицове по темата в интернет:

Досега не сте обръщали внимание на дреболии като пчели, мравки, на микроби, на вируси… Сега виждате как микрокосмосът променя макрокосмоса.
***
Този коронавирус 100% е женски, жена го е измислила. Сериали има, но мачове – няма…
***
Много мъже няма прекарат следващия месец с любимата си. Ще се наложи да останат вкъщи с жените си.

Прочетете още „Вицове за COVID-19“

Кметът Корнелия Маринова: Никой не е застрахован от зараза, но сме взели мерки и в Ловеч е относително спокойно

 

Корнелия Маринова

Кметът на Ловеч Корнелия Маринова даде на 19 март ексклузивно интервю за ТВ Зетра. В него се обяснява какви специфични мерки е взел Общинският оперативен щаб за предотвратяване и ограничаване на разпространението на коронавирус. Предлагаме ви пълния текст на разговора. Запис виж тук
Как определяте ситуацията в Ловеч във връзка със заболяването, което има днес?
Ситуацията в Ловеч е както в цялата страна, ние сме в извънредно положение, но смятам, че е относително спокойно.

Прочетете още „Кметът Корнелия Маринова: Никой не е застрахован от зараза, но сме взели мерки и в Ловеч е относително спокойно“

Коронавирусът отлага поклонението в памет на жертвите на комунистическия лагер край Ловеч

Заплахата от епидемия от коронавируса и извънредното положение, прието от парламента в България за ограничаване на заразата, налага отмяна на ежегодното поклонение в памет за жертвите на създадения от комунистическия режим концлагер край гр. Ловеч. Това съобщи сайтът desebg.com.
От 1990 г. насам той неизменно се провежда всяка година в предпоследната събота на месец март. Тази година поклонението трябваше да се състои тази събота, 21 март. 2020 г., но непредвидените обстоятелства ще отложат поклонението.

Прочетете още „Коронавирусът отлага поклонението в памет на жертвите на комунистическия лагер край Ловеч“

Думи към социалните работници отправи кметът на Ловеч

Топли думи към социалните работници по повод 17 март отправи кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова във фейсбук. Ето и цялото обръщение:

Днес, 17 март, отбелязваме Световния ден на социалния работник в една необичайна обстановка – под заплахата на пандемия. В тази обстановка нещата се променят за броени часове и ние трябва да сме нащрек. Не е време за празнуване, време е за поемане на отговорност и за солидарност като членове на едно организирано общество.
В условията на извънредно положение въпреки всичко трябва да поздравим хората, които продължават да служат със знания и умения. Те обгрежват най-уязвимите от общество – социално слабите и възрастните хора. Затова да изразим уважението си към работещите в дирекция „Социално подпомагане“, към специалистите, които се грижат за закрила на детето, за хората с увреждания и за социалната закрила на нуждаещите се.
Община Ловеч работи в синхрон с дирекция „Социално подпомагане“ и с всички други институции, с които осъществява съвместни проекти и начинания. Сферата на социалните услуги е динамична, развива се много бързо и това налага непрекъснато обучение на работещите в нея. И независимо от обстоятелството, от засилената натовареност и от екстремните условия, които ни поднесе днешният ден, вярвам, че социалните работници продължават да гледат на професията си като на високохуманна мисия, от която повече от всякога всички ние имаме необходимост.
Поздравления за труда и проявената смелост и постоянство!
Корнелия Маринова,
Кмет на Община Ловеч