Властта апелира към населението на Ловешка област за отговорно отношение към проблема с африканската чума по свинете (АЧС) и оказване на съдействие на институциите.
Макар и с малко закъснение, стопаните започнаха доброволно да колят преждевременно своите животни от „задния двор“. И се шегуват с горчивина, че това е „африканската Коледа“.
Опасността обаче е реална и на практика областта е обсадена от чумата.
Същевременно в социалните мрежи има опити за организация на съпротива срещу тези мерки. Ето какво пише един участник в „Забелязано в Ловеч“:
„Хора, вземете се в ръце, започнал е геноцид на народа ни, не се занимавайте с глупости, а помислете за това какво ще ядат децата ви след една година /френско, испанско и аржентинско месо…/. В Пазарджик ще има протест по този проблем, не е ли време и ние да се вдигнем?!“
Същественото при подобни призиви е, че тези от ФБ не отглеждат прасета, а онези с прасетата не влизат във ФБ. Проблемът с АЧС обаче си остава.
Според областната управа, към 1 август област Ловеч е чиста от АЧС. Взети са най-крути мерки за ограничаване на разпространението на заболяването, за да се съхрани свиневъдството и работните места, които то осигурява. Областната епизоотична комисия провежда през ден заседания за обсъждане на иначе динамичната обстановка в областта. Свиканото от областния управител Ваня Събчева заседание на Областния щаб за защита при бедствия бе с цел определяне на мерки за опазване на област Ловеч от навлизане на заразата от гранични области, където има АЧС, както и ограничаване на възможностите за разпространението й в свинефермите. Това стана ясно след проведеното заседание на щаба.
В област Ловеч има регистрирани четири индустриални свинеферми: в с. Александрово, където се отглеждат 2825 животни, с. Лесидрен с 3573 животни, с. Абланица с 1209 животни и м. Длъжковска с 351 животни.
За съхраняването на свинете, отглеждани там и запазване на този сектор и работните места в него, бе опредена 20-километрова зона около свинефермите, в които се преустановява отглеждането на свине в „заден двор“. Това е за общините Ловеч, Троян, Летница и Априлци във всички населени места, за община Тетевен – Български извор, Бабинци, Васильово, Галата, Гложене, Градежница, Малка Желязна, Рибарица, Черни Вит и град Тетевен. За община Угърчин разпореждането важи за селата Голец, Драгана, Кирчево, Лесидрен, Микре, Орляне, Славщица, Сопот и град Угърчин. В община Луковит се спира отглеждането на прасета за лично ползване в селата Пещерна, Торос и Дерманци, а за община Ябланица – в селата Брестница и Голяма Брестница.
Определени са места по републиканската пътна мрежа и пътища 3 и 4 категория, където ще бъдат организирани и разположени съоръжения за дезинфекция на преминаващи автомобили. Това е мярка, с която трябва да ограничим навлизането или преминаването на автомобили, които идват от области, където вече има АЧС.
Апелира се към местното население за отговорно отношение и оказване на съдействие на институциите, за да съхраним, ако е възможно област Ловеч от това заразно заболяване, призова областният управител. Тя подчерта ролята на ОД на МВР, които използват целия си възможен ресурс за контролни екипи, които проверяват вход-изходите на област Ловеч. Областният управител и членовете на Областния щаб за защита при бедствия отчитат ролята на местната власт в справянето с проблема и очакват отговорно отношение за справяне с проблема.
„Всеки ден следим обстановката в страната, в област Ловеч, обстановката е динамична и без сериозното отношение на институциите и местната власт, и разбиране от страна на стопаните трудно бихме съхранили област Ловеч чиста от АЧС“, подчерта още Ваня Събчева.