„Литекс” финишира десети след поражение с 0:2 от „Поморие”

Представителният отбор на ФК „Литекс” финишира на десето място в първенството на Втора професионална лига. В среща от последния 30-и кръг „оранжевите” отстъпиха с 0:2 пред ОФК „Поморие”. Мачът се игра в събота на градския стадион в Ловеч, а головете паднаха след почивката и бяха дело на централния нападател на гостуващия тим Живко Петков.

Методи Костов пък пропусна дузпа за нашите в добавеното време. За „оранжевите” впрочем това бе 11-а загуба за настоящата кампания, като четири от тях са на собствен терен. Иначе при победа срещу поморийци „Литекс” щеше да завърши шести. Ловчалии обаче за пореден път платиха данък за неумението си да вкарват и в крайна сметка изпращат един противоречив сезон.
250 зрители дойдоха на последния мач от първенството, а дежурен делегат на БФС бе красива дама – секретарят на Дисциплинарната комисия на футболната централа Николета Вълкова (Сф). Началото пък бе обещаващо. Още в 3-та минута дясното крило Добромир Бонев бе изведен сам срещу вратаря на гостите Теменлиев, но не успя да го преодолее. Ответната атака на поморийци завърши с удар на тарана Петков, който бе отразен от младия ни вратар Петър Петров. В 8-та минута последва ново добро положение за „оранжевите” – този път след центриране от фаул на левия бек Ангел Лясков. Топката се озова на втора греда, откъдето Ганев върна към Методи Костов, но ударът на централния нападател бе избит от вратаря.
Последва затишие на терена и позиционна игра с териториално преимущество на ловчалии, а в 41-та минута попадение на тарана Костов не бе зачетено поради маркирана засада. Малко преди това пък след центриране на Лясков капитанът на гостите Георги Петков бе на път да си отбележи автогол, но късметът го покри.
Второто полувреме започна отлично за поморийци. Живко Петков засече отлично центриране отдясно на Слави Шопов и стреля с глава. Вратарят Петров изби, но при добавката противниковият нападател промуши топката в мрежата за 0:1. „Оранжевите” се хвърлиха да изравняват, а добри положения се откриха пред Кристиян Тафраджийски и Бонев. Старши-треньорът Живко Желев пък предприе смени, пускайки в игра Раденцов и Търтов. В същото време обаче се отвориха пространства за контраатаки на гостите и при една от тях в 64-та минута Петков изскочи сам срещу вратаря, но стражът на „Литекс” парира удара му.
В 76-та минута обаче преднината на съперника все пак бе удвоена след грешка на централния защитник Петко Ганев. Топката се озова отново в Живко Петков и останал очи в очи с вратаря, опитният нападател с техничен удар прати топката в долния ляв ъгъл. Нашите опитаха да се върнат в мача, но така и не успяха. На два пъти резервата Михаил Минков бе близо до гол. В самия край на триминутното добавено време реферът Калоян Кирилов (Вн) отсъди дузпа за „Литекс”, но от бялата точка Мето Костов стреля в десния страничен стълб и не можа да направи загубата по-почетна.
Съставът на „Литекс”: Петър Петров, Иван Турицов, Петко Ганев, Пламен Николов, Ангел Лясков, Иван Иванов (66 Георги Търтов), Николай Христов, Тихомир Тодоров (56 Ивайло Раденцов), Кристиян Тафраджийски (79 Михаил Минков), Добромир Бонев, Методи Костов. Ловешкият отбор се нареди на десето място в крайното класиране с актив от 39 точки и голова разлика 26-26 (след 10 победи, 9 равенства и 11 загуби).
Първенец стана тимът на „Ботев” (Вр), който спечели директна промоция за Първа лига. Класиралите се на второ и трето място „Локомотив” (Сф) и „Царско село” пък ще играят баражи за място в елита. От втора дивизия изпадат отборите на „Нефтохимик”, „Созопол”, „Марица” и „Оборище”. Техните места заемат шампионите на четирите „В” групи – „Кариана” (Ерден), „Добруджа” ( Дч ), ЦСКА 1948 (Сф) и „Арда” (Кж). /НГ/