„Литекс” преплува „Марица” и вече диша по-спокойно

Представителният отбор на ФК „Литекс” записа стратегическа победа в първенството на Втора професионална лига. В среща от междинния 25-и кръг „оранжевите” надвиха с 1:0 „Марица”. Мачът се игра в четвъртък на стадион „Марица” в пловдивския квартал „Кършияка” пред близо 400 зрители, сред които бе и бившият национален селекционер Ивайло Петев. Единственият гол вкара полузащитникът Тихомир Тодоров в 78-та минута след солова акция.

Ключ към успеха се оказа па-атакуващата игра, която предложиха ловчалии. Още в 8-та минута Тодоров разтресе напречната греда, а топката се върна в негов съотборник, чийто удар обаче бе неточен. В 28-та минута пък капитанът Ники Христов центрира от фаул към Петко Ганев, който засече топката с глава и вкара, но голът бе отменен заради засада. Малко след това Ганев отново отправи удар с глава, но вратарят на домакините Илия Николов изби в корнер. След изпълнението му Николов отново трябваше да се намесва. В 31-та минута и Кристиян Тафраджийски стреля с глава, но този път за стража на „Марица” нямаше проблем да улови. В 37-та минута вратарят Николов за пореден път се намеси вещо след опасно центриране от корнер и последвал рикошет.
В началото на втората част двата отбора си размениха по едно по-интересно положение, а в 55-та минута Юруков бе изведен по крилото, но вратарят на нашите Диян Вълков излезе и се справи със ситуацията. Влезлите като смени за домакините Николай Колев и Рангел Игнатов раздвижиха играта на своя тим, но “жълто-сините” трудно стигаха до позиции за стрелба. В същото време ловчалии продължаваха методично да атакуват в търсене на гола. В 63-та минута Христо Кирев стреля силно, но вратарят на пловдивчани отрази. Така се стигна до 78-та минута, в която Тихомир Тодоров получи топката и предприе солова акция. Той елиминира няколко противникови играчи и с хубав удар не остави шансове на вратаря Николов. След гола „оранжевите” резонно се поприбраха в своята половина, разчитайки на контри. Домакините пък тръгнаха напред в опит да стигнат поне до равенство. В 85-та минута Игнатов стреля под гредата от пряк свободен удар, но Вълков изби в корнер. Минута по-късно Николай Колев пробва удар с глава, но Вълков отново се справи.
Съставът на „Литекс”: Диян Вълков, Иван Турицов, Петко Ганев, Пламен Николов, Ангел Лясков, Искрен Писаров (60 Христо Кирев), Кристиян Тафраджийски (86 Ивайло Раденцов), Николай Христов, Тихомир Тодоров, Добромир Бонев, Методи Костов.
За ловешкия отбор това бе втора победа като гост в настоящото първенство на втора дивизия. Любопитно е, че първият успех на чужд терен също бе постигнат през този месец и отново с 1:0 срещу пряк конкурент – при визитата на „Оборище” (Панагюрище). Във вчерашния 26-и кръг пък „оранжевите” се изправиха срещу един от кандидатите за промоция в елита – тимът на „Локомотив” (Сф). Мачът се игра снощи на градския стадион в Ловеч, но завърши след редакционното приключване на броя. /НГ/