135 години от създаването на свързочни войски и органите за комуникационно –информационно осигуряване на Българската армия.
Doc1 За жалост снимките са формат DOC и не се виждат, военна му работа. Все пак на нея са отляво- надясно горе полк(з) Манов , подп. Маринов,полк Неделчев от СКС и полк(з) Младенов. Долу полк(з) Монов , подп(з) Косев,генерал-майор (з) Илевски, и подп(з) Вал. Андреев
На 25-ти септември всяка година в Българската армия се отбелязва празника на едни от специалните родове войски на Българската армия -свързочни войски. Те са били създадени през 1878г ,като част от състава на инженерни войски.
Армейските свързочници от гр Ловеч тази година празнуваха двоен празник -135-та годишнина на рода войска и 50 години от създаването на свързочното формирование в град Ловеч.
На 19 септември във военно формирование 28860-Горна Малина беше отбелязана 135-та годишнина, като тази дата съвпадна с основаването на свързочното формирование в Ловеч.
На срещата присъства група от действащи и запасни офицери –свързочници от гр. Ловеч.
Сред тях бяха и голяма част от бившите командири на формирование 42820-Ловеч: бригаден генерал Тихинов-директор на дирекция КИС-МО и главен информационен мениджър на Българската армия, генерал-майор (з) Илевски, полковник(з) Монов, полковник(з) Манов, полковник Цолов от Съвместното Командване на Силите , подполковник Маринов от Областен военен отдел-Ловеч,а също така и офицери от гарнизона и страната , сред които подполковник(з) Валентин Андреев –председател на СОСЗР-Ловеч.
За големи заслуги към армията бе награден , доайенът на формированието полковник(з) Монов-първият командир на бригадата.
За широката общественост в Ловеч свързочното формирование се свързва с ,,казармата на центъра”,но за нас служилите в нея е нещо повече,нещо което Ловеч никога вече няма да има – бригада ,осигуряваща висшето държавно ръководство и ВГК( Върховното Главно командване) на Република България .
Военното формирование с годините става известна ковачница на кадри ,, произвело” двама генерала ,представител на Българската Армия в щаба на НАТО в Брюксел и ,,подковало” много други обществени и професионални деятели -народни представители ,университетски професори и преподаватели във ВВУЗ ,кметове и др.
През годините паметни остават изпълнените задачи по участието в мисии с голям риск-в Камбоджа Ирак и Афганистан ,осигуряването на занятия с НАТО и големи фронтови и национални и международни учения. Не по малко важни са и достойно изпълнените задачи по осигуряването на срещите с министри от НАТО ,преди това на Щаба на Обединените Въоръжени Сили, както и на срещите на държавното ръководство с президентите на Румъния през 1977г и на Куба г. и др . Забележителна е и заслугата на групата релейни средства ,ръководена от лейтенант Митко Митев, която получава задача ,,в движение” по осигуряване на полева радио-релейна линия на срещата на държавните глави на България и СССР през 1973г, на която се постига споразумение за опрощаване на дълга ни от 1 милиард рубли.
През годините пред формированията стояха и особените задължения на военнослужещите по посрещането с военни почести на редица висши държавни ръководители.
2001г кап. Цв .Маринов с рапорт пред президента 2005г подп.. Маринов посреща министър председателя
През годините командири на военните формирования бяха:
Полк Чалъков
полк Чалъков полк Монов полк Илевеки полк Манов
полк. Тихинов полк Пенков подп Цолов подп В Маринов
Бойни знамена на военните формирования:
С указ №794/ 1963г. На 75-ти свързочен полк –Резерв на Главното Командване(РГК) на 08.12.1963г е връчено бойно знаме от Началника на свързочни войски полковник Иван Калоянов.
Бойното знаме на 75-та свързочна бригада е връчено на 4 май 2001г от първият заместник на Генералния Щаб на Българската армия генерал- лейтенант Гиньо Тонев.
началото бе през 1963г…
Първоначално 75-ти свързочен полк-РГК е формиран през 1963г. със заповед № 00298 /06.09.1963г. на министъра на отбрана на територията на 72-ра Автотракторна школа – РГК за водачи на верижни машини в гр. Ловеч. На полка е даден военно- пощенски номер 70600. Заповед № 1 е отдадена на 19.09.1963г. Първоначално за ВРИД командир е назначен подполковник Зографски-заместник на полка.
Успешното организационно сглобяване на полка е плод на сплавта от опита,знанията и младежкия устрем на целия личен състав.
Решаваща е е ролята както на офицерите и старшините ,участници в Отечествената война 1944-45г ,на новото поколение офицери възпитаници на съветски учебни заведения и на добрата подготовка на срочнослужещите старшини школници ,сержанти и войници:
Участниците във Отечествената война от състава на 34-ти пехотен Троянски полк-Ловеч са :
старшина Хинов старшина Йотов старшина Вълчо Едрев
Този факт не е случаен, защото 75-ти свързочен полк е сформиран в казармата, където е квартирувал славния 34-ти Пехотен Троянски полк-Ловеч,участник във войните за национално обединение на България.
През есента на 1963 са назначени и първите старшини школници в полка.
Техните качаства проличават ,както по време на службата им ,така и след това-старшина школник Маров е избран за Народен представител а Драганов става преподавател в катедра ,,Електроника” на ВМУ-Варна
Още бойните подразделения не са напълно сглобени ,когато през месец май 1964 на полка са поставени задачи за участие в Оперативното командно щабно учение ( Първи и Втори Балкански фронт -трите армии на Бълагрия, една армия на СССР, САК и др). След тежък марш през прохода Троян –Кърнаре полка заема заповядания район, като осигурява свързочни линии и възли за Първи Балкански Фронт край Казанлък ,а развърнатата тежко кабелна линия достига до с Роза ,Ямболско.
По късно през септември 1964г. поделението участва в съвместно учение с войски на Съветската и Румънската армии в рамките на Варшавския договор – в района на гр .Бургас и Созопол
Свързочен възел край Созопол екипажа на Р-405 със съветски войници:
Долен ред с-т Калинов,р-к Лулев,р-к Боров-Троян
В средата ст школник Генов,горе вдясно р-к Дамянов
През 1967г. на основание министерска заповед № 00281/05.09.1967г. на министъра на народната отбрана 75-ти св.полк е предаден Министерство на вътрешните работи като от името отпада РГК. Основната задача на полка е да осигури полеви свързочни възли и линии за нуждите на Държавния комитет по отбрана-ДКО .
След преминаването си към МВР полкът изпълнява свързочни задачи както за нуждите на МНО , така и за МВР.Така например през периода 1968-71г полка взе участие в ученията ,, Плиска-68” ,КЩУ-69г и ,,Тракия-70” на МНО, като и в ,,Антени-70” и ,,Люляк-71” на МВР.
През 1974 е обявен нов щат ,като на мястото на втора телефонно –телеграфна рота се сформира Полеви Свързочен Възел за Правителствена Свръзка- ПСВЗС .
По този начин полка приема полеви средства за ВЧПС а ПСВЗС става–обособена структура за правителствена свръзка. През следващите години последователно осигуряват Високо честотна правителствена свръзка (ВЧПС ),а от 1991г-Телефонна свръзка за държавно управление-специална(ТВДУ-С) на държавното ръководство.
к-н Матов л-т Пеев
Първото засекретяване с ВЧПС е извършено по време на полковото занятие на 19 март 1975г от капитан Матов-първият началник на ПСВЗС и лейтенат Пеев.
Първото осъществяване на свръзка за ВЧПС е за нуждите на Варшавския договор по време на КЩУ на 10,11,и 12 юни 1975г в района на СВ в близост до Старозагорските минерални бани.Отново това става с апаратните на капитан Матов и лейтенат Пеев.
Високият професионализъм и отлична подготовка проличава и през 1974г, когато се провеждат за първи път изпити за класна специалност ,,майстор” радиотелеграфист, като тя се присвоява на ст л-т Косев и с-на Христо Илиев-едни от първите в България.
ст. л-т Косев с-на Илиев
На основание разпореждане № 0059 / 1977 на Н-к на ГЩ на МНО от 01.011978г. на поделението се дава нов военно пощенски номер– “42820” като предназначението и подчинеността му се запазва.
През 1982г полкът взема участие в най- мащабното Съвместно Оперативно Стратегическо Учение на Варшавския Договор ,,Щит-82”.Полкът има задачата да изгради свързочни възли в районите на кв.Сарафово,Бургаско ,гр.Сливен и Созопол.
Необходимостта от създаването на свързочната бригада е обоснована от нарастналите нужди на Българската армия по осигуряване на ВЧПС за Фронтовите ,армейските и дивизионните полеви свързочни възли , видовете въоръжени сили и ограничения щатен състав на средствата за осигуряване на ВЧПС –несъответствия проявени на Фронтовите учения ,,Балкан’ . Така през 1985г е създадена 75-та свързочна бригада-МВР на базата на развръщането на 75-ти свързочен полк –Ловеч.
От 01.04.1990 г. свързочната бригада е върната в подчинение на министерство на отбраната.
През 1992г задачите се променят ,като бригадата развръща свързочни възли на Основния –запасен команден пункт на Главното командване ,запасния команден пункт на Главното командване и осигурява свързочни средства за полевата система на МВР.
След 1994г новите тенденции за евроатлантическата ориентация на България дават своя отпечатък и на развитието на бригадата,като след 1995г започна участието на военнослужещи от бригадата в занятията на НАТО
Спа-Белгия-пистата на F1 гр. Брук-станцията за сателитна свръзка- САЩ
През 1996г майор В.Маринов участва в международните учения на мобилната дивизия иа на НАТО в Европа в районите на гр. Дилинген-Германия и Спа-Белгия и в международното свързочно учение“Combined indeavor 96”в гр Брук-Австрия.
През юли 1996 г в гр Белене се провежда международното учение -Cooperative determination-96(Съвместна решимост-96). 75-та свързочна бригада взема участие в учението с екипаж за ТВДУ-С с началник ст л-т Недев .Задачата бе осъществяване на специална свръзка за Министъра на отбраната , Начаника на Генералния щаб и министър –председателя на Република България .
Това е последното медународно учение ,в което участват Свързочните Възли ,, ДОН ” за осигуряване на ТВДУ-С.
Същия екипаж участва и в последното занятие от национален мащаб ,а именно Оперативно-Статегическо Командно Щабно учение ,,Юни -98”.
Ст.л-т Недев
От 14.06.2002 г бригадата е редуцирана ,като приемник става втори радиорелейно-кабелен батальон –Ловеч от състава на 62-ра свързочна бригада-Горна Малина.Въпреки големите преобразования във формированието , то продължава да изпълнява важни задачи .През септември 2003 г. участва в Националното Командно щабно учение „Есен-2003” в района на с.Крапец.,Шабленско като началник на комуникационно-информационния възел е подполковник В. Маринов На следващата година през есента група радиорелейни станции под ръководството на ст. лейтенант Г.Чолаков участва в Национално учение „Съвместни усилия-2004” в района на с.Седларево.
В периода 2004 г. – 2008 г. продължава участието на офицери, сержанти и войници в международни мисии SFIR в Ирак и ISAF в Афганистан.
Модулното формирование на батальона многократно участва в ликвидиране на последствията от пожари, наводнения и в тежките зимни условия в районите на Ловеч, Баховица, Лесидрен, Крушуна, Горско Сливово, Чавдарци и Кърпачево.
Военното формирование е разформировано от 30 април 2009г без приемник.
Краят на ….
В момента войсковия район пустее за втори път ,като първият път е само за една година-след Ньойския договор, когато е разформирован 34-ти пехотен Троянски полк-Ловеч,
ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ НА ВОЕННОТО ФОРМИРОВАНИЕ ДОПРИНЕСЛИ ЗА ИЗДИГАНЕ ПРЕСТИЖА МУ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ
УЧАСТНИЦИ В МИСИИ:
Отделен пехотен батальон-Камбоджа 1993г:
старшина Н .Бойчев
SFOR-4 с-на Филипов SFOR-10 с-ни Иван и Илия Мараченски Отряд за тилово и медицинско
осигуряване-с Радуша,Македония 1999г
SFIR/Стабилизиращи сили-Ирак
р-к Атанасов-вляво р-к Генов Р-к Недялков и р-к В Николов
р-к Тончев в средата мл с-т Пл. Георгиев -в средата с-на(з) Кирацов-вляво
Ирак с-на(з) Д Маринов Афганистан:р-к Миковски – вляво с-на (з)А Иванов– последната 6-та мисия
в Афганистан
О.з Зав.Маров о.з.Пл Еврев мл.л-т(з)Мирчев Мл с-т(з) Станчевски
бивш нар.представител като мл. с-т кмет на Луковит до 92г кмет на с. Шипково
Мл. с-т(з) Михаил Радев ефр.(з) Стоян Г..Стоянов подп.(з) Боян Кучев
доайен на Др.Театър –Ловеч началник на ВБ Плевен
О.з В.Радойчевски р-к(з) В .Кочевски р-к (з)П. Кочевски
к.т.н Троян основател и директор до 2011г. преподавател в
на Техническия колеж Ловеч Техническия колеж Ловеч
мл с-т(з) Л Агов р-к (з) Цв. Гашевски р-к(з) Ив.П. Богданов
бокс-участник на ОИ канадскз борба-многократен
световен шампион
Майор(з) доктор Д Г Димитров лекар на ФК Литекс
Автор на текста: Подполковник Маринов – бивш командир на в.ф.42820
135 години от създаването на свързочни войски и органите за комуникационно –информационно осигуряване на Българската армия
На 25-ти септември всяка година в Българската армия се отбелязва празника на едни от специалните родове войски на Българската армия -свързочни войски. Те са били създадени през 1878г ,като част от състава на инженерни войски.
Армейските свързочници от гр Ловеч тази година празнуваха двоен празник -135-та годишнина на рода войска и 50 години от създаването на свързочното формирование в град Ловеч.
На 19 септември във военно формирование 28860-Горна Малина беше отбелязана 135-та годишнина, като тази дата съвпадна с основаването на свързочното формирование в Ловеч.
На срещата присъства група от действащи и запасни офицери –свързочници от гр. Ловеч.
Сред тях бяха и голяма част от бившите командири на формирование 42820-Ловеч: бригаден генерал Тихинов-директор на дирекция КИС-МО и главен информационен мениджър на Българската армия, генерал-майор (з) Илевски, полковник(з) Монов, полковник(з) Манов, полковник Цолов от Съвместното Командване на Силите , подполковник Маринов от Областен военен отдел-Ловеч,а също така и офицери от гарнизона и страната , сред които подполковник(з) Валентин Андреев –председател на СОСЗР-Ловеч.
На снимката:отляво- надясно горе полк(з) Манов , подп. Маринов,полк Неделчев от СКС и полк(з) Младенов
Долу полк(з) Монов , подп(з) Косев,генерал-майор (з) Илевски, и подп(з) Вал. Андреев
За големи заслуги към армията бе награден , доайенът на формированието полковник(з) Монов-първият командир на бригадата.
За широката общественост в Ловеч свързочното формирование се свързва с ,,казармата на центъра”,но за нас служилите в нея е нещо повече,нещо което Ловеч никога вече няма да има – бригада ,осигуряваща висшето държавно ръководство и ВГК( Върховното Главно командване) на Република България .
Военното формирование с годините става известна ковачница на кадри ,, произвело” двама генерала ,представител на Българската Армия в щаба на НАТО в Брюксел и ,,подковало” много други обществени и професионални деятели -народни представители ,университетски професори и преподаватели във ВВУЗ ,кметове и др.
През годините паметни остават изпълнените задачи по участието в мисии с голям риск-в Камбоджа Ирак и Афганистан ,осигуряването на занятия с НАТО и големи фронтови и национални и международни учения. Не по малко важни са и достойно изпълнените задачи по осигуряването на срещите с министри от НАТО ,преди това на Щаба на Обединените Въоръжени Сили, както и на срещите на държавното ръководство с президентите на Румъния през 1977г и на Куба г. и др . Забележителна е и заслугата на групата релейни средства ,ръководена от лейтенант Митко Митев, която получава задача ,,в движение” по осигуряване на полева радио-релейна линия на срещата на държавните глави на България и СССР през 1973г, на която се постига споразумение за опрощаване на дълга ни от 1 милиард рубли.
През годините пред формированията стояха и особените задължения на военнослужещите по посрещането с военни почести на редица висши държавни ръководители.
2001г кап. Цв .Маринов с рапорт пред президента 2005г подп.. Маринов посреща министър председателя
През годините командири на военните формирования бяха:
Полк Чалъков
полк Чалъков полк Монов полк Илевеки полк Манов
полк. Тихинов полк Пенков подп Цолов подп В Маринов
Бойни знамена на военните формирования:
С указ №794/ 1963г. На 75-ти свързочен полк –Резерв на Главното Командване(РГК) на 08.12.1963г е връчено бойно знаме от Началника на свързочни войски полковник Иван Калоянов.
Бойното знаме на 75-та свързочна бригада е връчено на 4 май 2001г от първият заместник на Генералния Щаб на Българската армия генерал- лейтенант Гиньо Тонев.
началото бе през 1963г…
Първоначално 75-ти свързочен полк-РГК е формиран през 1963г. със заповед № 00298 /06.09.1963г. на министъра на отбрана на територията на 72-ра Автотракторна школа – РГК за водачи на верижни машини в гр. Ловеч. На полка е даден военно- пощенски номер 70600. Заповед № 1 е отдадена на 19.09.1963г. Първоначално за ВРИД командир е назначен подполковник Зографски-заместник на полка.
Успешното организационно сглобяване на полка е плод на сплавта от опита,знанията и младежкия устрем на целия личен състав.
Решаваща е е ролята както на офицерите и старшините ,участници в Отечествената война 1944-45г ,на новото поколение офицери възпитаници на съветски учебни заведения и на добрата подготовка на срочнослужещите старшини школници ,сержанти и войници:
Участниците във Отечествената война от състава на 34-ти пехотен Троянски полк-Ловеч са :
старшина Хинов старшина Йотов старшина Вълчо Едрев
Този факт не е случаен, защото 75-ти свързочен полк е сформиран в казармата, където е квартирувал славния 34-ти Пехотен Троянски полк-Ловеч,участник във войните за национално обединение на България.
През есента на 1963 са назначени и първите старшини школници в полка.
Техните качаства проличават ,както по време на службата им ,така и след това-старшина школник Маров е избран за Народен представител а Драганов става преподавател в катедра ,,Електроника” на ВМУ-Варна
Още бойните подразделения не са напълно сглобени ,когато през месец май 1964 на полка са поставени задачи за участие в Оперативното командно щабно учение ( Първи и Втори Балкански фронт -трите армии на Бълагрия, една армия на СССР, САК и др). След тежък марш през прохода Троян –Кърнаре полка заема заповядания район, като осигурява свързочни линии и възли за Първи Балкански Фронт край Казанлък ,а развърнатата тежко кабелна линия достига до с Роза ,Ямболско.
По късно през септември 1964г. поделението участва в съвместно учение с войски на Съветската и Румънската армии в рамките на Варшавския договор – в района на гр .Бургас и Созопол
Свързочен възел край Созопол екипажа на Р-405 със съветски войници:
Долен ред с-т Калинов,р-к Лулев,р-к Боров-Троян
В средата ст школник Генов,горе вдясно р-к Дамянов
През 1967г. на основание министерска заповед № 00281/05.09.1967г. на министъра на народната отбрана 75-ти св.полк е предаден Министерство на вътрешните работи като от името отпада РГК. Основната задача на полка е да осигури полеви свързочни възли и линии за нуждите на Държавния комитет по отбрана-ДКО .
След преминаването си към МВР полкът изпълнява свързочни задачи както за нуждите на МНО , така и за МВР.Така например през периода 1968-71г полка взе участие в ученията ,, Плиска-68” ,КЩУ-69г и ,,Тракия-70” на МНО, като и в ,,Антени-70” и ,,Люляк-71” на МВР.
През 1974 е обявен нов щат ,като на мястото на втора телефонно –телеграфна рота се сформира Полеви Свързочен Възел за Правителствена Свръзка- ПСВЗС .
По този начин полка приема полеви средства за ВЧПС а ПСВЗС става–обособена структура за правителствена свръзка. През следващите години последователно осигуряват Високо честотна правителствена свръзка (ВЧПС ),а от 1991г-Телефонна свръзка за държавно управление-специална(ТВДУ-С) на държавното ръководство.
к-н Матов л-т Пеев
Първото засекретяване с ВЧПС е извършено по време на полковото занятие на 19 март 1975г от капитан Матов-първият началник на ПСВЗС и лейтенат Пеев.
Първото осъществяване на свръзка за ВЧПС е за нуждите на Варшавския договор по време на КЩУ на 10,11,и 12 юни 1975г в района на СВ в близост до Старозагорските минерални бани.Отново това става с апаратните на капитан Матов и лейтенат Пеев.
Високият професионализъм и отлична подготовка проличава и през 1974г, когато се провеждат за първи път изпити за класна специалност ,,майстор” радиотелеграфист, като тя се присвоява на ст л-т Косев и с-на Христо Илиев-едни от първите в България.
ст. л-т Косев с-на Илиев
На основание разпореждане № 0059 / 1977 на Н-к на ГЩ на МНО от 01.011978г. на поделението се дава нов военно пощенски номер– “42820” като предназначението и подчинеността му се запазва.
През 1982г полкът взема участие в най- мащабното Съвместно Оперативно Стратегическо Учение на Варшавския Договор ,,Щит-82”.Полкът има задачата да изгради свързочни възли в районите на кв.Сарафово,Бургаско ,гр.Сливен и Созопол.
Необходимостта от създаването на свързочната бригада е обоснована от нарастналите нужди на Българската армия по осигуряване на ВЧПС за Фронтовите ,армейските и дивизионните полеви свързочни възли , видовете въоръжени сили и ограничения щатен състав на средствата за осигуряване на ВЧПС –несъответствия проявени на Фронтовите учения ,,Балкан’ . Така през 1985г е създадена 75-та свързочна бригада-МВР на базата на развръщането на 75-ти свързочен полк –Ловеч.
От 01.04.1990 г. свързочната бригада е върната в подчинение на министерство на отбраната.
През 1992г задачите се променят ,като бригадата развръща свързочни възли на Основния –запасен команден пункт на Главното командване ,запасния команден пункт на Главното командване и осигурява свързочни средства за полевата система на МВР.
След 1994г новите тенденции за евроатлантическата ориентация на България дават своя отпечатък и на развитието на бригадата,като след 1995г започна участието на военнослужещи от бригадата в занятията на НАТО
Спа-Белгия-пистата на F1 гр. Брук-станцията за сателитна свръзка- САЩ
През 1996г майор В.Маринов участва в международните учения на мобилната дивизия иа на НАТО в Европа в районите на гр. Дилинген-Германия и Спа-Белгия и в международното свързочно учение“Combined indeavor 96”в гр Брук-Австрия.
През юли 1996 г в гр Белене се провежда международното учение -Cooperative determination-96(Съвместна решимост-96). 75-та свързочна бригада взема участие в учението с екипаж за ТВДУ-С с началник ст л-т Недев .Задачата бе осъществяване на специална свръзка за Министъра на отбраната , Начаника на Генералния щаб и министър –председателя на Република България .
Това е последното медународно учение ,в което участват Свързочните Възли ,, ДОН ” за осигуряване на ТВДУ-С.
Същия екипаж участва и в последното занятие от национален мащаб ,а именно Оперативно-Статегическо Командно Щабно учение ,,Юни -98”.
Ст.л-т Недев
От 14.06.2002 г бригадата е редуцирана ,като приемник става втори радиорелейно-кабелен батальон –Ловеч от състава на 62-ра свързочна бригада-Горна Малина.Въпреки големите преобразования във формированието , то продължава да изпълнява важни задачи .През септември 2003 г. участва в Националното Командно щабно учение „Есен-2003” в района на с.Крапец.,Шабленско като началник на комуникационно-информационния възел е подполковник В. Маринов На следващата година през есента група радиорелейни станции под ръководството на ст. лейтенант Г.Чолаков участва в Национално учение „Съвместни усилия-2004” в района на с.Седларево.
В периода 2004 г. – 2008 г. продължава участието на офицери, сержанти и войници в международни мисии SFIR в Ирак и ISAF в Афганистан.
Модулното формирование на батальона многократно участва в ликвидиране на последствията от пожари, наводнения и в тежките зимни условия в районите на Ловеч, Баховица, Лесидрен, Крушуна, Горско Сливово, Чавдарци и Кърпачево.
Военното формирование е разформировано от 30 април 2009г без приемник.
Краят на ….
В момента войсковия район пустее за втори път ,като първият път е само за една година-след Ньойския договор, когато е разформирован 34-ти пехотен Троянски полк-Ловеч,
ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ НА ВОЕННОТО ФОРМИРОВАНИЕ ДОПРИНЕСЛИ ЗА ИЗДИГАНЕ ПРЕСТИЖА МУ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ
УЧАСТНИЦИ В МИСИИ:
Отделен пехотен батальон-Камбоджа 1993г:
старшина Н .Бойчев
SFOR-4 с-на Филипов SFOR-10 с-ни Иван и Илия Мараченски Отряд за тилово и медицинско
осигуряване-с Радуша,Македония 1999г
SFIR/Стабилизиращи сили-Ирак
р-к Атанасов-вляво р-к Генов Р-к Недялков и р-к В Николов
р-к Тончев в средата мл с-т Пл. Георгиев -в средата с-на(з) Кирацов-вляво
Ирак с-на(з) Д Маринов Афганистан:р-к Миковски – вляво с-на (з)А Иванов– последната 6-та мисия
в Афганистан
О.з Зав.Маров о.з.Пл Еврев мл.л-т(з)Мирчев Мл с-т(з) Станчевски
бивш нар.представител като мл. с-т кмет на Луковит до 92г кмет на с. Шипково
Мл. с-т(з) Михаил Радев ефр.(з) Стоян Г..Стоянов подп.(з) Боян Кучев
доайен на Др.Театър –Ловеч началник на ВБ Плевен
О.з В.Радойчевски р-к(з) В .Кочевски р-к (з)П. Кочевски
к.т.н Троян основател и директор до 2011г. преподавател в
на Техническия колеж Ловеч Техническия колеж Ловеч
мл с-т(з) Л Агов р-к (з) Цв. Гашевски р-к(з) Ив.П. Богданов
бокс-участник на ОИ канадскз борба-многократен
световен шампион
Майор(з) доктор Д Г Димитров лекар на ФК Литекс
Автор на текста: Подполковник Маринов – бивш командир на в.ф.42820