Атлетико Мадрид отстрани Ливърпул с гол на чужд терен

Атлетико Мадрид  победи в мача-реванш от турнира Лига Европа. „Дюшекчиите“ загубиха при визитата си на Ливърпул с 1:2, но вкараният гол на чужд терен ги класира на финала в Хамбург след две седмици. В първата среща Атлетико спечели с 1:0.

Двубоят започна с натиск на Ливърпул и нервни изблици и от двете страни. Напрежението и залогът доведе до няколко груби фаула и спречквания, които бяха увладяни с мъка от рефера Тере Хауге.

В 28-ата минута гостите от Мадрид стигнаха до единственото си чисто положение в редовното време. Тогава Серхио Агуеро бе изпуснат по левия фланг, центрира към Форлан, но нападателят остана под топката.

Пет минути по-късно играчите на Ливърпул вкараха гол, който обаче не бе зачетен. Даниел Агер засече с глава центриране от свободен удар, но попадението бе отменено заради засада.

В 44-ата минута все пак домакините поведоха чрез гол на Роберто Акуилани. Италианецът вкара с красив шут от воле, засичайки центриране отдясно на Йоси Бенаюн. Причина за попадението станаха и зле подредените защитници на „дюшекчиите“.

Второто полувреме и двата отбора изиграха предпазливо, без да хвърлят всички сили в атака. И Ливърпул, и Атлетико разчитаха на далечните удари. При един от тях Глен Джонсън в 80-ата минута затрудни вратаря Де Хеа, но последният успя акробатично да избие в корнер.

Редовното време завърши при резултат 1:0 и така двубоят се наложи да бъде продължен с две части от по 15 минути. Първото продължение бе особено вълнуващо и в него на практика се определи вторият финалист след Фулъм в Лига Европа.

В 95-ата минута Йоси Бенаюн ознаменува добрата си игра с втори гол за Ливърпул. Последният пас бе даден от капитана Джерард, който изведе своя съотборник на чудесна позиция за изстрел със силния му ляв крак.

До този момент наставникът на Атлетико Кике Санчес Флорес не бе правил промени в своя състав. След този гол обаче той пусна трети нападател и това даде резултат.

След два пропуска пред Пепе Рейна, испанците вкараха скъпоцения гол. Негов автор стана Диего Форлан в 102-ата минута. Уругваецът бе оставен съвсем сам в наказателното на Ливърпул и за него не бе трудност да опъне мрежата до скъсване от 5 метра пред вратата на Рейна.

През второто продължение Ливърпул се хвърли на тотален щурм, но единственото стопроцентово положение бе за Атлетико Мадрид. В 112-ата минута Шимао бе изведен от Форлан сам срещу вратаря, но прехвърлящият му удар мина над гредата.

В крайна сметка след общо 210 минути игра Атлетико Мадрид отстрани Ливърпул и след две седмици ще спори с Фулъм на финала на Лига Европа.

Това е първи финал за „дюшекчиите“ от 1986 г. насам, когато те загабиха от Динамо Киев с 3:0 в турнира за Купата на носители на национални купи (КНК).