На нас, жителите на Киркова махала, съдбата отреди да бъдем два пъти бежанци: бягството от Вардарска Македония през 1878 г., а след това и принудително изселване от родното ни място, в собствената ни Родина.
Как стана това ли? Ето как.
На Берлинския конгрес през 1878 г. познатите ни Европейски велики сили заради своите користни интереси “разфасоваха“ Санстефанска България на три части. Вардарска Македония остана отново под турска власт. Голяма част от българското й население – и то това, което имаше повече бунтарски изяви, трябваше незабавно да напусне родните си места и да търси спасение в Княжество България. Нашите прародители от днешна Киркова махала с първата бежанска вълна най-напред се настянават в покрайнините на София. Известният Димитър Пъшков от Ловеч им съдействал да се заселят откъм южната страна на днешна “Бялка“, около двете страни на шосето Ловеч-София. Настанили се изцяло върху имотите на Селим бей в “Бялка“, забегнал за Турция с настъплението на руските войски. Поради това десетки години старото име на Киркова махала било Селим махала. И така огромна част от територията на днешна голяма “Бялка“ станала владение на нашите прародители.
Как точно е станало това настаняване тогава на нашите хора върху имотите на богатия турски чифликчия? Повече се знае, че земята била закупена със злато и златни накити. Така например, нашият прадядо Никола дал начало на големия род Николовите, бил закупил в “Бялка“ към 1300 дка гора и към стотина декара обработваема земя и ливади. И другите родове също са се настанявали върху големи площи земя в “Бялка“, почти изцяло с гори. И то какви гори, само букови и дъбови! А между горите – ливади, пасищни мери и поляни.
Цяла “Бялка“ е осеяна от малки и големи извори. Всяко семейство притежаваше овчи стада с 20 до 60 животни, най-малко 2 вола или 2 крави, с по 1 или 2 юници, и в повечето случаи с по 1 кон. Кози изобщо не се допускаха в “Бялка“. Основно препитание на населението от Киркова махала почти до средата на ХХ век беше дърводобивът и първичната обработка на дървета. Отпадъчната част се използваше главно за добив на дървени въглища и отопление. Хората се препитаваха от животновъдство и с земеделие от малкото ниви и ливади, богато торени с оборска тор и плодородни.
Така нашите предци още с идването си в Княжество България попаднаха в истинска обетована земя. С пословичното си трудолюбие станаха по-заможни от околните села. Хората бяха доволни, весели и щастливи. Цареше сигурност.
Зли веди ли завидяха на нашето щастие, та ни отредиха второ бежанство. И то по вина на собствената ни Родина. С два последователни удара Киркова махала беше сломена докрай. Още от началото на втората половина на ХХ век хората се принудиха да напуснат своите широки дворища с чудесни къщи, огромни сайванти и пристройки за многото домашни животни. Пръснаха се главно из градовете на страната, та чак до Перник, Пловдив, да се скитат немили-недраги, да работят несвойствена работа, десетки години да живеят в квартири и изоставени къщурки в покрайнините на градовете.
Първият удар дойде с национализацията на горите през 1947 г. Секна изведнъж основното препитание на хората. Изведнъж семейството ми загуби над 210 дка чудесни гори, повечето букови. Помръкна лицето на нашия баща, как ще ни издържа със сестра ми в гимназията и по-нагоре. Буквално щеше да откачи. Без да ме вижда, го чувах как си говори на висок глас. Едва ли не виеше от душевна мъка, псувайки многократно. Пълно отчаяние обхвана нашите хора. С национализацията на горите те загубиха над 90% от имотите си, съответно и от препитанието си. Този първи удар беше страшно жесток и непоносим. Беше несправеливо и незаконно. Защото в полските райони хората почти не притежават гори, и както се казва, бълха ги ухапала национализацията.
Национализацията на горите през 1947 г. силно и несправедливо ощети нашите бащи и деди. Някой с нещо да ни е обезщетил и преди, и след 1989 г.? Абсолютно с нищо, въпреки че нашето основно препитание – над 90%, зависеше от горите.
Те ни бяха възстановени едва през 2000 г. Цели 53 години бяхме незаконно лишени от собствените гори, оставени без основното препитание.
Вторият, вече напълно съкрушителен удар за нас, ни сполетя през 1967-68 година, когато днешна голяма “Бялка“, в която се намираха нивите и ливадите ни, мерите и пасищата ни, беше оградена с триметрова телена ограда и обявена за Държавно ловно стопанство. С това загубихме напълно препитанието си. Няма ниви, няма ливади, няма вече земеделие и животновъдство. И последните десетина семейства напуснаха Киркова махала. Останаха само три семейства на преклонна възраст. Няма я вече Киркова махала. Стопи се напълно.
От 1967 г. държавата поне с нещо да ни беше обезщетила в продължение на 32 години, т.е. до 2000 г., когато ни върнаха нивите и ливадите. Абсолютно с нищо.
Но ето най-страшното – вместо да ни върнат нивите и ливадите в “Бялка“, ни дадоха земи на километри отдалечени. Защо? Защото милиардерът Гриша Ганчев, който с неговите хора стопанисва Ловното държавно стопанство, не искал да си има работа с частни собственици, а само с държавата. Това ни обясниха на нашите протести служителите от Поземлената комисия в Угърчин.
Когато разказах всичко това на мой бивш ученик, понастоящем известен адвокат в София, той ахна и се хвана за главата. Според него, по законен път можем да искаме обезщетение, заради големите душевни терзания и материални загуби.
Изцяло в духа на законността да предявим иска от неизползването на нашите ниви, ливади и гори, включително и мерите и пасищните поляни в “Бялка“. Поземлената комисия да възстанови нашите ниви и ливади безплатно там, където винаги са си били.
Стойко АТАНАСОВ, Ловеч, 15 ноември