Двете внучки живеят в Ловеч и са ученички в елитната Езикова гимназия – само за умни деца, пише на НГ Симеон Симеонов – Даскала. Едната внучка е „подготве“, а другата е абитуриентка. По-малката е с немски, а по-голямата с френски. И двете имат за втори език английски. Всеки ден те изкачват стръмните стъпала към училище и се връщат надолу към дома.
Моите две внучки си идват, но рядко, на село Брестово. Вече са големи, селото не ги привлича, в града е по-интересно. Там е училището, там има занимания и развлечения всякакви.
При мен на село няма компютър, нито интернет, нито кабелна телевизия, нито дискотеки. Имам един цветен телевизор с антена „Булсатком“, мога да въртя сто програми – всякакви.
Веднъж синът ми докара с опела цялото семейство, стовари ги пред гаража и запраши за язовира. За риба отиде, а се върна с гъби. И двете му са хоби – кога каквото има.
В Брестово има два язовира, единият е по-голям, но е зарибен и се пази. Другият е по-малък, но в него само дребни таранки. За риба синът има всички такъми, има и спокойствие да чака. Когато на плувка не дърпа, минава на дъно.
Знае и гъбите къде растат – по поляните и по горите. Знае и как да ги бере – с ножче пънчето реже, различава сладките от отровните. От гъби лесно не се мре – в кошницата само хубави нарежда, младички-белички, без червейчета. Най-добре е да не са разтворили още чадърче.
Моите две внучки вкъщи влезнаха, баба им ги посрещна на стълбата, прегърна ги, разцелува ги. Но малката реагира: „Бабо, не сме вече малки“. С майка им се ръкува и много се зарадва. Тя рядко си идва – все работа си намира. С влизането внучките седнаха пред телевизора и започнаха програмите да сменят, но „новини“ не слушат, а само музиката търсят.
Свекървата и снахата в кухнята се събраха и започнаха обеда да приготвят. А на първия етаж, в магазина, има продукти всякакви – все за ядене. Докато готвят и си приказват, не се оплакват, а все за хубави неща си говорят. Дядото се мести ту пред телевизора, при внучките, ту в кухнята при свекърва и снаха. И се радва, че се сговарят, защото рядко се виждат.
И двете са умятни – могат да шетат и да готвят.
То не бяха руска и плодова салата, кюфтета изпържиха, мусака опекоха. Още крем карамел и макарони на фурна, за десерт.
Дядото изнесе безалкохолни всякакви – все на фирма „Дерби“. Моите гости на вино и ракия не налитат. За обед голямата маса беше подредена, като за банкет в първокласен ресторант. А то е в селска къща в Брестово.
Така се посрещат любими гости, особено синове, снахи и внуци. Да си идват, докато сме още здрави, макар и стари. Докато можем да ги посрещнем и готвим, че като започнем да не можем да се гледаме, в старчески дом не искаме да ходим.
Моите две внучки големи са сладурани. Не искат на дядо си парички, защото баба им, без да искат, им дава. Дава по малко и с думите „не ги даваме за цигари и наркотици“.
На родителите им винаги казва по колко им е дала.
Имаме и трета внучка. Тя в Търново живее и в тамошната езикова учи. В Брестово по-рядко си идва, защото е далече. Но като малка при баба си порасна, взеха я, когато стана кандидат-ученичка.
Имаме и един внук – той носи моето име. Казва се Симеон и е студент в София. Двамата сме кръстени на Симеон Велики – хубаво царско име, гордеем се с него.
Нашите семейства носят моята фамилия. В Брестово, в Ловеч и в Търново всички сме Симеонови. Двете внучки на бабите са кръстени, най-голямата е Стела (на баба си Стоянка), най-малката е Наталия (на баба си Недка), за третата внучка име не остана… Затова майка й и баща й я кръстиха, както им харесва. Инна я нарекоха, но с две „н“. Тя е Търновското момиче.
Баба им често разговаря с всичките, имат мобилни телефони, те ни „гледат и ние ги виждаме“ по джисиема. Като си дойдат, което рядко се случва, за нас е цял празник и удоволствие голямо. Най-малката – Наталия Симеонова, е музикантка, от 4-годишна свири на пиано. Сега е на 14, за нея пианото не е вече голямо.
Преди 10 години по стълбите на четвъртия етаж в апартамента в хола внесохме ново пиано. Беше голяма радост. Крачетата й не стигаха до педалите, с две пръстчета само чукаше по клавишите. Това беше отдавна…
Сега свири класика, естрадна и народна музика.
Баба и дядо обещават да купят йоника, че внучката им може да свири и пее. Наталия Симеонова – тя не е „море от любов“ , а е „море от Музика“. Едната е руса, а другата кестенява. Руса със сини кръгли очички е по-голямата ни внучка Стела. Вече две лета работи на Слънчев бряг в огромен хотел на рецепцията. Посреща и изпраща български и чужди туристи. Собственикът е доволен, че се оправя на пет езика. В края на всяко лято поръчва за нея винаги в неговия хотел място да има. Когато не е на смяна, ходи на плажа, пече се на пясъка, но морето още и е „до колене“. Още малко й трябва, за да се научи да плува.
Като се върна баща им от риба и гъби, той в опела ги натовари. Най-малката на предната седалка, а майката и голямата дъщеря седнаха отзад.
Баба и дядо ги изпратиха с пожелания пак да доидат, но и уроците си да учат. При тръгване всички ръкомахаме, само шофьорът си гледаше пътя. Останаха пак сами, добре че има клиенти.
Симеон Симеонов – Даскала
(бивш учител и възпитател в Езиковата, от там се пенсионира и сега пише до “Народен глас”.)
Послеслов:
Драга редакция на в. “Народен глас”, в това урбанизирано общество хората се отчуждиха един от друг, не се познават роднини и не разговарят по между си. Няма го старото патриархално семейство, с големия род и многолюдните фамилии. Хората се пръснаха, но чуждата държава не може да бъде родина. Стана така, че не се познават най-близките хора. Няма ги вече старите сборове, където един път в годината родове и приятели да се срещнат и да се виждат. Поколенията – братя, сестри и братовчеди, не контактуват помежду си. Стана мода човек да се гордее, че хората му са по чужбина.
Аз такава гордост нямам – моите хора са в България и се имат, и уважават. Това е най-голямата награда за родителите.
Статията ми е поучителна, а не рекламна, не искам никого да обидя или засегна. Не търся слава, нито пари – хобито ми е да пиша.
Господин Главен редактор, Цецо, Другарю Тодоров, осмелявам се да ви дам един съвет. Въздържайте се да се хулите с в. „Ловеч прес“. По-умният премълчава и отстъпва. Читателите най-добре преценяват, кой весник да купуват и четат. Конкуренцията е добра, когато е лоялна. Подновявам поканата за гостуване в Брестово на кафе. Моята магазинерка го прави чудесно – три в едно.
С уважение: Симеон Симеонов – Даскала
Отговор на главния редактор по повод съвета:
Прав сте, че конкуренцията е добра, когато е лоялна. А как се постъпва, когато не е лоялна? Когато ти спират продажбата на вестника, а по телефона ти обещават, че ще те унищожат? С радост чакам съвет как се постъпва с комунистите. Иначе не ще и дума, че сме по-умни. Никога не сме обиждали лично колегите, както правят те с мен. Критикуваме ги само за преяждането с властта.
С поздрав, Цветан Тодоров