Литекс продължава напред

по Sportline.bg

Футболистите на Литекс победиха с 2:1 над Апоел Ирони (Кирият Шмона) в реванша пред по малко от 1000 души в четвъртък в Кайфа. При нулевото равенство на първия мач в Ловеч те се класират за първия кръг от турнира за Купата на УЕФА.

„Оранжевите“ не се повлияха от срамните отпадания на Локо (Сф) и Левски, съответно от Борац и БАТЕ, нито пък от ранния гол, който получиха още в 8-ата минута в мрежата си, и с попадения на Ивелин Попов в 21-ата и на Сандриньо в 53-ата минута преодоляха съперника си.
Още в 4-ата минута Апоел, който прие ловчалии на стадиона в град Хайфа заради военните действия в близост до Кирият Шмона, опъна мрежата зад Голубович след центриране по земя от пряк свободен удар. За щастие хърватският рефер Драженко Ковачич не само не зачете попадението, а и вдигна жълт картон на футболиста, изпълнил статичното положение преди да има съдийски сигнал. Малко по-късно обаче логичното се случи и в 8-ата минута „оранжевите“ допуснаха гол. Негов автор стана Гай Църфати, който оползотвори колективна грешка на българската защита. Седрик Камбон загуби борба на „втория етаж“, израелците развиха атаката си отляво и след комбинация с пета от непосредствена близост непокритият Царфати прокара топката под плонжа на Голубович.
Литекс реагира мигновено и успя да осъществи сериозен натиск. Така само 13 минути, след като получиха гол във вратата си, ловчанлии изравниха чрез Ивелин Попов. Той се възползва от отлично слизане на левия бек Михаил Венков в наказателното поле и с техничен удар попари домакините. „Оранжевите“ продължиха да са по-добри до самия край на полувремето, но вратарят на Апоел извади няколко много опасни изстрела на Венков и Том. От своя страна израелците се отчетоха с една единствена опасност, при която техен футболист с глава не можа да уцели рамките на българската врата от 5-6 метра.
Литекс започна второто полувреме много по-добре от първото и в 53-ата минута вече водеше в резултата. Сандриньо бе изведен от Седрик Камбон очи в очи с вратаря на израелците, преодоля го технично и бутна топката зад голлинията. Голът повиши самочувствието във футболистите на Стоилов и те спокойно доиграха срещата. Тактиката на Мъри бе резонна и успешна – изтегляне в защита и бързи контри чрез влезлия след почивката бързак Емил Ангелов. Хасковското острие на няколко пъти успя да обърка бранителите на Апоел, като в 79-ата минута дори се измъкна очи в очи с вратаря Безалел, но не можа да вкара. В същото време домакините направиха всичко по силите си, за да изравнят, но умелите намеси на Урош Голубович ги обезкуражиха.

Неприятен инцидент се случи в заключителните секунди на срещата, когато при решен изход от двубоя Алексис Бертен от Литекс влезе в ненужен спор със съперников футболист. Емоциите на французина взеха връх и той на два пъти си позволи да блъска с ръце състезателя на Апоел пред очите на главния съдия. Ковачич не се поколеба и показа директен червен картон на Бертен, който ще трябва да пропусне минимум един мач на Литекс в евротурнирите.

АПОЕЛ ИРОНИ – ЛИТЕКС 1:2

1:0 Царфати (8)

1:1 Ив. Попов (21)

1:2 Сандриньо (53)

АПОЕЛ ИРОНИ: Безалел, Хастарми, Лави, Бахар, Нусбаум, Суан, Барфати, Касперес, Перец, Куабена, Авидор

ЛИТЕКС: Урош Голубович, Станислав Манолев, Александър Барт, Седрик Камбон, Михаил Венков, Алехандро Сандриньо, Алексис Бертен, Уелингтом да Силва – Том, Ивелин Попов, Карлос Томе – Дуду, Уилфред Нифлор

Червен картон: 90-Бертен (Л)

Рефер: Драженко Ковачич (Хърватия)